یک گاوصندوق مناسب چگونه باید باشد؟

یک گاوصندوق مناسب چگونه باید باشد؟
حفاظت از اسناد، مدارک و اشیای باارزش، گاوصندوق‌ها دقیقا با این هدف پا به دنیای ما انسان‌ها گذاشته‌اند! سال‌ها از تولدشان می‌گذرد و هنوز سرسختانه به وظیفه‌ای كه به‌عهده گرفته‌اند عمل می‌كنند؛ وظیفه نه چندان راحتی كه آنها را به كانون توجه تبدیل كرده و باعث شده هر از‌گاهی به‌خاطر تلاش سارقان برای رمزگشایی و سرقت از آنها، اسمی از این جعبه‌های فولادی سنگین در صفحه حوادث روزنامه‌ها برده شود.اگر شما هم جزو افرادی هستید كه حفاظت از اسناد و اشیای با ارزشی كه در خانه نگه می‌دارید، یكی از دغدغه‌های اصلی‌تان می باشد و به تهیه گاو صندوق به‌عنوان راهی مطمئن و ایمن برای حفظ آنها فكر می‌كنید، بهتر است قبل و بعد از خرید،حتما به نکات زیر توجه لازم داشته باشید:

قبل از خرید

برای خرید گاوصندوق قبل از هرچیز به این نكته‌ها توجه كنید:

قرار است گاوصندوق را دقیقا در چه فضایی قرار دهید؟  

اگر گاوصندوق را برای استفاده خانگی می‌خواهید، بهتر است قبل از هرچیز به اینكه قرار است كجای خانه شما ساكن شود توجه كنید. در این موقع بهترین مکان برای گاو صندوق،کمد های دیواری می باشد. بعد از اینكه درباره مكان مناسب به نتیجه رسیدید بهتر است طول، عرض و ارتفاع این فضا را اندازه بگیرید تا گاوصندوقی هم اندازه با این فضا بخرید.

قرار است چه چیزهایی را در گاوصندوق قرار دهید؟

پاسخ به این سؤال هم یكی از فاكتورهای خیلی مهم در انتخاب گاوصندوق است. بهتر است همین اول كار، تكلیف‌تان را با خودتان روشن كنید كه آیا قصد دارید فقط طلا و جواهر و اشیا قیمتی در گاو صندوق نگه دارید یا اسناد مهم. اگر تصمیم به نگهداری از اسناد و مدارك هم دارید باید گاوصندوقی را انتخاب كنید كه فضای داخلی بزرگ‌تری داشته باشد؛ فضایی كه بهتر است طبقه‌بندی شده باشد و به شما این امكان را بدهد كه دسترسی راحت‌تری به مدارك داخل آن داشته باشید.

چه رمزی برای شما مناسب است؟

باز كردن گاوصندوق‌ها كار راحتی نیست و البته نباید هم باشد! برای انتخاب گاوصندوق بهتر است به این نكته حتما توجه كنید كه كار با چه رمزی برای شما راحت‌تر است. اگر خیلی اهل تكنولوژی هستید و حوصله سروكله زدن با رمزهای دیجیتال را دارید می‌توانید سراغ این نوع گاوصندوق‌ها بروید اما فراموش نكنید كه درصورت 3بار متوالی اشتباه وارد كردن رمز، دستگاه به‌مدت چند دقیقه از كار خواهد افتاد. اگر اهل تكنولوژی نیستید باید سراغ انواع قدیمی ترشان بروید كه قفل‌های مكانیكی دارند. البته این وسط گاوصندوق‌های اثرانگشتی هم مدتی است كه به بازار آمده‌اند و كار را راحت كرده‌اند.البته مراقب باشید که اگر اثر انگشت شما آسیب ببیند ممکن برای باز کردن به مشکل بربخورید.

برای جابه‌جایی و وزن سنگین آن فكری كرده‌اید؟

بیشتر گاوصندوق‌ها برای اینكه راحت جابه‌جا نشوند و موارد ایمنی و ضد‌سرقت بودن هم در آنها رعایت شده باشد، در وزن‌هایی بسیار بالا ساخته می‌شوند. در مصارف خانگی كه احتمال جابه‌جایی آنها با اسباب‌كشی و… به‌طور متوسط هر یك سال یك‌بار وجود دارد، باید به این نكته هم دقت كنید كه صرف‌نظر از قیمتی كه برای خرید آن می‌پردازید، باید قیمت جداگانه‌ای برای حمل و بالابردنش در طبقات ساختمان پرداخت كنید؛

بعد از خرید

استفاده درست از گاوصندوق مهم‌تر از خرید آن است.گاوصندوق محل نگهداری اسناد، مدارك و اشیای باارزش شماست؛ پس دلیلی وجود ندارد كه بقیه از وجود آن در خانه شما مطلع باشند. تا جایی كه امكان دارد آن را در محلی دور از چشم دیگران بگذارید. بعضی وقت‌ها دیدن گاوصندوق می‌تواند دست و دل بعضی‌ها را بلرزاند!رمز گاوصندوق یكی از آن رمزهای مهمی است كه همیشه باید در خاطر داشته باشید. تمام گاوصندوق‌ها با رمزهای پیش فرض و آزمایشی به فروش می‌رسند و مساله اصلی این می باشد كه خیلی‌ها این رمزهای كارخانه‌ای را تغییر نمی‌دهند؛ گاوصندوق را همانطور كه خریده‌اند استفاده می‌كنند و این یعنی دادن یك امتیاز ویژه به سارقان. اگر تغییر رمز را انجام دادید و احساس می‌كنید كه ممكن است آن را فراموش كنید، می‌توانید آن را در گوشه‌ای یادداشت كنید اما لطفا هیچ‌وقت رمز را نزدیك محل نگهداری گاوصندوق قرار ندهید.یک گاوصندوق مناسب چگونه باید باشد؟

 هنگام خرید

‌گاوصندوق‌ها مدت‌هاست كه به كابوس جماعت دزد و سارق تبدیل شده اند؛ سیستم مكانیكی خاصی كه داخل آنها تعبیه شده طوری است كه اگر كسی بخواهد در را به روش‌های غیرمتعارف بازكند فعال شده و مانع از باز شدن در صندوق می‌شود. در انواع پیشرفته‌تر، این گاوصندوق‌ها مجهز به دزدگیر هشداردهنده هستند كه درصورت ایجاد شوك یا جا به جایی یا هرگونه ضربه به صدا در می‌آیند.

رتبه‌‌ حریق:

به‌طور ویژه برای مقابله با آتش و حفاظت از مدارك، اسناد و اشیای باارزش شما در مقابل ساخته شده‌اند اما نقطه ضعف بزرگی دارند؛ از شر سارقان حرفه‌ای در امان نیستند! البته بهتر است بدانید كه محتویات گاوصندوق‌ها بیشتر بر اثر آتش‌سوزی از بین می‌روند تا سرقت! پس انتخاب گاوصندوقی كه از نظر آتش‌سوزی و تحمل گرما ایمن باشد یكی از نكته‌هایی است كه هنگام خرید حتما باید به آن دقت كنید.Hr ½: مقامت در مقابل آتش به‌ مدت 30 دقیقه با دمای خارجی 1500 درجه سانتی گراد1Hr: مقاومت در مقابل آتش به‌ مدت یك ساعت با دمای خارجی 1700 درجه سانتی گراد+1Hr: مقاومت در مقابل آتش به‌ مدت یك ساعت و گذراندن تست سقوط از ارتفاع 9 متری2Hr: مقاومت در مقابل آتش به‌ مدت 2 ساعت با دمای خارجی 1850 درجه سانتی گراد+2Hr: مقاومت در مقابل آتش به‌ مدت 2 ساعت و گذراندن تست سقوط روی سنگ از ارتفاع 9 مترگاوصندوق‌های تركیبی: همانطور كه از اسمشان پیداست تركیبی از 2 گاوصندوق هستند؛ هم در مقابل دزدان و هم در مقابل آتش به خوبی كار می‌كنند. لایه خارجی این گاوصندوق‌ها از آهن و لایه داخلی‌شان از نوع خاصی كامپوزیت ساخته شده تا در مقابل هر دو عامل مقاوم باشد.

رتبه سرقت:

B1 : سطح پایین امنیتیB2 : سطح متوسط امنیتیB3 : سطح ضد‌سرقتTL-15 (تست شده به‌ مدت 15دقیقه): در مقابل انواع ابزار مانند دریل و اره مقاومت كرده است.TL-30 (تست شده به‌ مدت 30دقیقه): در مقابل انواع ابزار مانند دریل، سرعت زیاد و اره مقاومت كرده است.TL-30* 6 (تست شده به‌ مدت 30دقیقه): در مقابل انواع ابزار از هر 6ج هت مقاومت كرده است.TRTL-30 (تست شده به‌ مدت 30دقیقه): در مقابل انواع لوازم و وسایل پیشرفته سرقت مقاومت كرده است.

رتبه‌‌ ایمنی:

در شناسنامه بیشتر گاوصندوق‌ها رتبه ایمنی آنها عنوان شده است؛ از این نظر گاوصندوق‌ها باید 2 رتبه ایمنی را رعایت كرده باشند؛ رتبه سرقت و رتبه حریق. همین مسئله باعث شده كه به 3 گروه ضدسرقت، ضد‌حریق و تركیبی (ضد‌حریق و سرقت) تقسیم شوند.  منبع: سایمو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *